Inni o nas
12 listopada 2008 r.
Psia Terapia
Dogoterapia, czyli ćwiczenia i zabawy z psami to jedna z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Specjalnie wyszkolony pies pomaga dzieciom, które cierpią na różne schorzenia.
Dogoterapia polega na bardzo bliskim kontakcie dziecka z psem. Mali podopieczni karmią psiaka, ćwiczą z nim, robią mostek pod którym zwierzę może przejść itd. Za pomocą zabawy z czworonogiem uczą się orientacji we własnym ciele, cierpliwości, wyciszają się.
Specjaliści podkreślają, że ten rodzaj terapii daje doskonałe efekty.
Bliski kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem działa na dzieci kojąco. - Pies jest motywatorem dla dzieci mówi Agnieszka Kielach, dogoterapeutka. - Młodzi ludzie wolą pracować z psem, bo mogą się do niego przytulić, pogłaskać. Trzeba dodać, że te psy są w 100% bezpieczne.
Psy, które mają być szkolone do terapii z dziećmi są wybierane jeszcze zanim się narodzą.
- Czworonogi używane w dogoterapii są specjalnie selekcjonowane z domowych hodowli - mówi Agnieszka Kielach. - Wszystko zależy od linii hodowlanej, z jakiej pies się wywodzi. Hodowca jest wcześniej informowany, że szczeniaczek będzie szkolony na psa - terapeutę.
Młodziutkie szczeniaczki przechodzą najpierw symulację neurosensoryczną.
Potem zaczyna się je szkolić zaczynając od podstawowych komend jak "siad" czy "waruj". - Kiedy psiak ma dwa miesiące trafia do dogoterapeuty - tłumaczy Kielach. - Wtedy jest szkolony pod okiem dorosłego psa. Amika - seter irlandzki jest psem terapeutycznym i ma anielską cierpliwość. Grzecznie słucha komend i uczestniczy we wszystkich ćwiczeniach proponowanych przez dogoterapeutkę. Spokój Amiki udziela się też dzieciom, poddającym się terapii. - Dobrze mi się pracuje z Amiką - mówi Adaś Wróbel, uczestnik terapii. - Pies mnie uspokaja, bo w szkole się bardzo denerwuję.
Dogoterapia jest doskonałym rodzajem terapii dla wszystkich dzieci.
- Pracujemy z autystami, dziećmi z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, dziećmi nadpobudliwymi, ale też z tymi w normie - mówi dogoterapeutka. - Dzieciaki zdrowe uczymy jak rozpoznawać sygnały wysyłane przez psa, jak uniknąć ataku, prowadzimy zajęcia matematyczne, polonistyczne na bazie psa.
Sesje dogoterapii, hipoterapii, a także bezpłatne zajęcia z psychologiem, logopedą i pedagogiem organizuje lubelskie Stowarzyszenie "Słoneczko", które oferuje szeroką gamę zajęć dla dzieci i młodzieży wymagających specjalnej opieki.
Niedawno powstał też
portal internetowy, na którym rodzice znajdą pomoc i poradę. Ci, którzy chcą skorzystać z pomocy Stowarzyszenia powinni zajrzeć na stronę www.sloneczko.org.pl i skontaktować się ze Stowarzyszeniem drogą mailową lub telefoniczną.
Autor tekstu: KSZ
Źródło:
http://www.mmlublin.pl/4750/2008/11/12/psia-terapia?category=interwencje