Inni o nas

Kurier Lubelski
20 grudnia 2007 r.
Gwiazdka dla dzieci ze Słoneczka

Niepełnosprawne dzieci z oddalonej od Lublina Sosnowicy, a także z Markuszowa i Lublina spot­kały się wczoraj na "Gwiazdce" w prawdziwej restauracji. Zaprosiła je lubelska kawiarnia Frascati przy ul. Chopina 35, która także poczęstowała maluchy gorącą czekoladą i ciastkiem.

- Chcieliśmy, żeby wszystkie "nasze dzieci" mogły spotkać się w jednym miejscu i o jednej porze - zaznacza Dorota Fornalska, prezes Słoneczka.

Dzięki pomocy sponsorów stowarzyszenie przygotowało dla dzieci paczki z zabawkami i słodyczami. Gwiazdkowe spotkanie jest uwieńczeniem 3-miesięcznego projektu zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych prowadzonych na wsiach. Projekt był finansowany przez Fundację Rozwoju Wsi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W zajęciach brało udział 16 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

autor: BB

Źródło: http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-48365.html


27 października 2007 r.
Niech im zaświeci słoneczko!
Anna Augustowska

Niepełnosprawne dzieci mieszkające na wsi zwykle mają utrudniony dostęp do terapii i rehabilitacji. Ale nie zawsze tak musi być. Kilkanaścioro małych mieszkańców z niepełnosprawnością intelektualną z dwóch gmin: Markuszowa i Sosnowicy ma więcej szczęścia.

Od października mogą korzystać z profesjonalnej i wszechstronnej pomocy jaką przygotowało dla nich debiutujące w tej roli Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej"Słoneczko".

- Nasza organizacja powstała zaledwie kilka miesięcy temu, w czerwca 2007r. w Lublinie. Założyli je rodzice dzieci niepełnosprawnych i specjalistów (pasjonatów) zajmujących się problematyką niepełnosprawności. Kierowaliśmy się głównie potrzebą serca, dla dzieci, które oczekują pomocy. Chcemy, by również dla nich zaświeciło "słoneczko" - mówi prezes Stowarzyszenia Dorota Fornalska.

W sierpniu Stowarzyszenie ,,Słoneczko" nawiązało współpracę z gminą Markuszów współorganizując Dożynki 2007, podczas których prowadzono bezpłatne konsultacje dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz integracyjne zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu. - Wtedy też podpisaliśmy porozumienie miedzy stowarzyszeniem a gminami Markuszów i Sosnowica w zakresie pomocy rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi. Wójtowie obu gmin nieodpłatne przekazali nam pomieszczenia na terapie - relacjonuje Fornalska.

- Ten projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000 im.Macieja Rataja" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

Projekt objął opieką 16 dzieci (po ośmioro z każdej gminy).

- Nasze dzieci mogą korzystać z zajęć z pedagogiem, logopedą, mają muzykoterapię i psychoterapię. To bezcenne - mówi Teresa Dąbrowska mama 6 -letniego chłopca, który uczestniczy w zajęciach.

- Co równie ważne rodzice także objęci są pomocą. W czasie kiedy nasze dzieci maja zajęcia my spotykamy się z psychologiem, tworząc grupę wsparcie - dodaje Dąbrowska.

Jak twierdzi prowadzący spotkania z rodzicami psycholog Jacek Piłat, chodzi głównie o to aby rodziny poznały się, mogły podzielić swymi doświadczeniami, wreszcie znalazły wsparcie. - Wychowują dzieci o podobnych problemach. razem będzie wszystkim łatwiej je pokonywać - dodaje.

W Lublinie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Lublinie przy ul. Rzeckiego 10 Słoneczko prowadzi też zajęcia logopedyczne, pedagogiczne, psychoterapię, artterapię , aquaterapię. Dzieci maja możliwość bezpłatnego korzystania z basenu w budynku ZSO nr 5. Wkrótce wprowadzona zostanie też dogoterapia i hipoterapia.

autor: AA


partnerzy:
XIX LO w Lublinie Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie Ośrodek Psychoterapii i Psychoedukacji - Psychologika Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki